Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 72

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 72 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 72

Aşağıdaki metni okuyunuz. Soruları metne göre cevaplayınız.

  • Cevap:

YANAN HAYALLER
Betül ve ailesi Muğla’ya bağlı bir dağ köyünde yaşıyordu. Karne günü Betül ve kardeşi Ece heyecanla eve geldiler. Ece, babasına “Bize verdiğin sözü unutmadın değil mi babacığım?” dedi. Gözleri heyecanla parlıyordu. “Eh, madem bu kadar çok istiyorsunuz, haydi hazırlanın.” diye cevap verdi babası. Kız kardeşler, babalarının eskiden izci olduğunu öğrendiklerinden beri kamp yapmak istiyorlardı. İki arkadaşları daha ailelerinden izin alarak onlara katıldı. İşte şimdi küçük bir izci takımı olmuşlardı. Kamp malzemeleri ile birlikte güle oynaya kamp yapacakları yere doğru yola koyuldular. Bir süre sonra rüzgar estikçe burunlarına duman kokusu gaelmeye başladı. Ece, “Baba, birileri ormanda ateş mi yakmış yoksa?” dedi. Herkes endişelenmişti. Babaları, “Bu bölgede ateş yakmak yasak! Korkarım ki yangın çıkmış!” derken soğukkanlı görünüyordu. Çocukların korkusu iyice arttı. O sırada Betül’ün zihninde öğretmeninin sözleri yankılandı. “Bir orman yangını gören her Türk vatandaşı, 177’yi arayarak haber vermekle yükümlüdür.” Betül heyecanla babasına döndü ve hemen 177’yi aramasını söyledi. Babası 177’yi arayarak görevliye kısa ve anlaşılır bir şekilde yangının yerini anlattı. Telefonu kapattıktan sonra güvenlikleri için oradan uzaklaşmaları gerektiğini söyledi. Hızlıca ana yola doğru yürümeye başladılar. Çok geçmeden itfaiye araçlarının sesi duyuldu. Biraz olsun rahatladılar. Muğla Orman İşletme Şefliği de bir helikopter ile yangına havadan müdahale ediyordu. Yangın söndürme çalışmaları devam ederken en çok merak ettiğimiz şey yangının çıkış sebebiydi. Babam; yıldırımların, aşırı sıcak havanın, kontrolsüz yakılan bir piknik ateşinin, istenmeyen otların yakılmasının veya küçük bir izmaritin bile koskoca bir ormanın yanmasına sebep olabileceğini söyledi. Biz babam ile konuşurken yangının söndürüldüğü haberi geldi. Şimdi yangının neden çıktığını daha çok merak eder olmuştuk. Bir de ne zaman kamp yapacağımızı…

Betül ve Ece, yaz tatilinde hangi afeti yaşadılar? Bu afet ile karşılaşınca neler hissettiler?

  • Cevap: Orman Yangını, önce anlamlandıramadılar, sonra babaları açıklayınca korktular ağaç ve canlılar için üzüldüler. Ama Betül hemen 177’yi aramalarını söylemiştir.

Babaları yaşanılan afete karşı nasıl davrandı? Betül, babasından hangi numarayı arayarak yardım çağırmasını istedi?

  • Cevap: Babası 177’yi arayarak görevliye kısa ve anlaşılır bir şekilde yangının yerini anlatmıştır.

Orman yangınlarını önlemek için sizce neler yapılabilir?

  • CevapOrman Genel Müdürlüğü, yangın çıkma ihtimali yüksek yerleri tespit edip etkin önlemler almalı. Ormanda ateş yakılmamalı ve sigara izmaritleri yanık olarak atılmamalıdır. Ormanlara yangın gözetleme kuleleri yapılmalıdır.

Bir sonraki derse hazırlık

Son zamanlarda ülkemizde yaşanmış olan doğal afetle ilgili gazetelerden, genel ağdan ya da aile büyüklerinizden bilgiler edininiz. Topladığınız haber, bilgi veya içerikleri sınıfa getiriniz.

  • Cevap: Elazığ Depremi, Hatay’daki Orman Yangını

4. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 72 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

1 Yorum