Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları

Telgrafın Osmanlı Devleti’nde kullanılması sosyal ve ekonomik hayatı nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Telgrafın Osmanlı Devleti’nde kullanılması sosyal ve ekonomik hayatı nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi açıklayınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Telgrafın Osmanlı Devleti’nde kullanılması sosyal ve ekonomik hayatı nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Soru: Telgrafın Osmanlı Devleti’nde kullanılması sosyal ve ekonomik hayatı nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap: Telgraf Osmanlı’da kullanılan en önemli teknolojik gelişmelerden biridir. Telgraf sayesinde haberler daha hızlı şekilde ulaştırılabildi. Sultan Abdülaziz ve Sultan Abdülhamit dönemlerinde, Osmanlı telgraf ağı hızlı bir şekilde yayıldı. Eskiden haber gönderilmesi için ulaklar kullanılıyor, bu ulaklar at üzerinde çok uzun sürede mesajları götürüyordu. Ancak bu durum telgrafın kullanılması ile sona erdi. Telgraf Osmanlı’da siyasi gücün merkezileşmesini sağlayan bir gelişmedir. Telgraf ile birlikte devletin merkezinden vilayetlere, jandarmalara, sancaklara emir ve haber göndermek son derece kolaylaştı. Osmanlı bu sayede sosyal bir yönünü daha geliştirmiş oldu ve ek bir denetim ağına sahip oldu.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver