Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları

İklimin ve yeryüzü şekillerinin insan faaliyetlerine etkisi nedir? Açıklayınız.

İklimin ve yeryüzü şekillerinin insan faaliyetlerine etkisi nedir? Açıklayınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

İklimin ve yeryüzü şekillerinin insan faaliyetlerine etkisi nedir? Açıklayınız.

Soru: İklimin ve yeryüzü şekillerinin insan faaliyetlerine etkisi nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Sıcaklık ve yağış koşulları, doğal bitki örtüsü, tarım ürünleri, hayvan türleri ve akarsu rejimleri üzerinde belirleyicidir. Bu nedenle ekonomik faaliyetler de iklime bağlı bir dağılış gösterir. Örneğin; Yağış azlığı ve yaz kuraklığına bağlı olarak oluşan bozkırların yaygın olduğu bölgelerde küçükbaş, yaz mevsiminin serin ve yağışlı geçmesine bağlı olarak oluşan çayırların yaygın olduğu bölgelerde büyükbaş hayvancılık yaygındır. Çiçekli bitkilerin yaygın olduğu bölgelerde arıcılık, kışların ılık ve güneşli geçtiği bölgelerde seracılık, yazların sıcak ve kurak geçtiği kıyılarda ise kıyı turizmi gibi ekonomik etkinlikler gelişir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!