Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Fen Bilimleri Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 117-118-119 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 117-118-119 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 117[/syf]

Maddelerin su içinde yüzmesi veya batması hangi özellikleriyle ilgilidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Bu özellik suyun kaldırma kuvveti ve cismin yoğunluğu ile ilgilidir.
Cismin yoğunluğu sıvının ya da suyun yoğunluğundan fazla ise cisim batar.
Cismin yoğunluğu sıvının ya da suyun yoğunluğundan az ise cisim yüzer.
Eğer cismin yoğunluğu ve suyun yoğunluğu birbirine eşit ise cisim askıda kalır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 118[/syf]

Fen bilimleri dersine giren Ayşe Öğretmen, öğrencilere “Bazı maddelerin suda yüzerken bazı maddelerin batması neye bağlıdır?” sorusunu soruyor. Ahmet ve Yasemin’in bu soruya verdikleri cevaplar aşağıdaki gibidir.

Ağır maddeler suda batar, hafif maddeler suda yüzer.
Büyük maddeler suda batar, küçük maddeler suda yüzer.
Hayır, çocuklar! Maalesef yaptığınız genellemeler yanlış. Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı ağır ve büyük olan gemiler suda batar, hafif ve küçük demir bilyeler suda yüzerdi. Oysa gemiler suda yüzerken demir bilyeler batmaktadır.

Bir maddenin su içindeki konumunu, o maddenin yoğunluğu belirler. Yoğunluk maddenin birim hacminin kütlesi olarak tanımlanabilir. Yoğunluk, özkütle olarak da adlandırılır.
Bir maddenin kütlesini hacmine bölerek yoğunluğunu hesaplayabiliriz.

Yoğunluk birimi, kütle biriminin hacim birimine bölünmesiyle bulunur.

Kütle birimini g (gram), hacim birimini cm3 (santimetreküp) alırsak yoğunluk birimi g/cm3 (gram bölü santimetreküp) olur.

Cıvanın yoğunluğu 13,6 g/cm3tür. Yani 1 cm3 hacim kaplayan cıvanın kütlesi 5,6 g’dır.
Zeytinyağının yoğunluğu 0,92 g/cm3tür. Yani 1 cm3 hacim kaplayan zeytinyağının kütlesi 0,92 g’dır.

Yapısında tek tür tanecik bulunan maddelere saf madde adı verilir. Her saf maddenin yoğunluğu birbirinden farklıdır. Bu nedenle yoğunluk saf maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 119[/syf]

Bazı durumlarda katı cisimler, tamamı su içinde kalacak şekilde yüzebilir. Yapımında demir ve alüminyum gibi metaller kullanılan denizaltıların kütlesi çok büyüktür. Fakat bu ulaşım araçlarının yoğunlukları çeşitli uygulamalar sonucunda suyun yoğunluğuna eşit bir değere getirilir. Böylece denizaltılar, tamamı su içinde kalacak şekilde yüzebilir. Cismin sıvı içinde böyle bir konumda bulunmasına askıda kalma denir. Askıda kalan bir cismin yoğunluğu, askıda kaldığı sıvının yoğunluğuna eşittir. Tuzlu suyun içine bıraktığımız yumurta, yanda verilen görselde de görüldüğü gibi tamamı su içinde kalacak şekilde yüzmekte yani askıda kalmaktadır. Çünkü görseldeki tuzlu suyun yoğunluğu yumurtanın yoğunluğuna eşittir. Tuzlu suyun yoğunluğu, suyun içine koyulan tuz miktarından etkilenmektedir. Bu nedenle evde yapılan deneylerde kitabımızda verilenden farklı durumlar gözlemlenebilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 117-118-119 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry