Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Fen Bilimleri Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 113-114 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 113-114 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 113[/syf]

Gazları oluşturan tanecikler hem titreşim hem öteleme hem de dönme hareketi yapabilir. Gazları oluşturan tanecikler arasındaki boşluk, sıvıları ve katıları oluşturan tanecikler arasındaki boşluktan daha fazladır. Bu nedenle gazları oluşturan tanecikler birbirlerinden bağımsız hareket eder. Gaz maddelerin belirli bir şekli yoktur. Kapalı bir kap içine konulan gaz maddeler, bulundukları kabın şeklini alır. Gaz maddelerin belirli bir hacmi yoktur. Gazlar içine konuldukları kapalı kabın hacmini alırlar. Sıvılar ve gazlar taneciklerinin yaptığı öteleme hareketlerinden dolayı akışkan bir yapıya sahiptir.

Hâl değişimi, maddenin tanecikleri arasındaki boşluğu ve taneciklerin hareketliliğini nasıl etkiler?

  • Cevap: Hal değişimi, bir maddenin moleküller arası potansiyel enerjisinin ısı alarak ya da vererek değişmesi sonucu meydana gelen olaydır. Maddenin sıcaklığı arttıkça maddeyi oluşturan tanecikler daha hızlı hareket eder. Maddenin katı hâlini oluşturan tanecikler arasındaki boşluk en az, gaz hâlini oluşturan tanecikler arasındaki boşluk en fazladır. Maddenin sıvı hâlini oluşturan tanecikler arasındaki boşluk, katı hâlini oluşturan tanecikler arasındaki boşluktan fazla; gaz hâlini oluşturan tanecikler arasındaki boşluktan azdır.

• Buzu oluşturan tanecikler arasındaki boşluğun ve taneciklerin hareketliliğinin nasıl olabileceğini aşağıdaki tabloya çizelim.

  • Cevap:
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 114[/syf]

• Kaynayan suyun içine talaş veya strafor köpük parçaları ekleyelim. Su kaynarken suyu oluşturan tanecikler arasındaki boşluğun ve taneciklerin hareketliliğinin nasıl olabileceğini aşağıdaki tabloya çizelim.

  • Cevap:

• Su buharını oluşturan tanecikler arasındaki boşluğun ve taneciklerin hareketliliğinin nasıl olabileceğini aşağıdaki tabloya çizelim.

  • Cevap

1. Hâl değişimine bağlı olarak maddenin tanecikleri arasındaki boşluk nasıl değişir?

  • Cevap: Maddenin sıcaklığı arttıkça maddeyi oluşturan tanecikler daha hızlı hareket eder. Maddenin katı hâlini oluşturan tanecikler arasındaki boşluk en az, gaz hâlini oluşturan tanecikler arasındaki boşluk en fazladır.

2. Hâl değişimine bağlı olarak maddenin taneciklerinin hareketliliği nasıl değişir?

  • Cevap: Maddenin katı hâlini oluşturan tanecikler en yavaş, gaz hâlini oluşturan tanecikler ise en hızlı hareket eder. Maddenin sıvı hâlini oluşturan tanecikler, katı hâlini oluşturan taneciklerden daha hızlı; gaz hâlini oluşturan taneciklerden daha yavaş hareket eder.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 113-114 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry