Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Fen Bilimleri Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 101-102 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 101-102 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 101[/syf]

Yanda iki öğrencinin okul bahçesinde koşu Sürat (m/sn.) yarışması yaparken elde edilen sürat-zaman grafikleri verilmiştir. Grafiğe göre aşağıdaki sonuçlara ulaşılabilir.

• Simge 30 saniye boyunca 8 m/sn. süratle koşmuştur. Simge eşit zaman aralıklarında eşit yollar almıştır. Bu nedenle Simge sabit süratle hareket etmiştir.
• Mert 30 saniye boyunca 6 m/sn. süratle koşmuştur. Mert eşit zaman aralıklarında eşit yollar almıştır. Bu nedenle Mert sabit süratle hareket etmiştir.
• Simge, Mert’ten daha süratli hareket etmiştir.

Aşağıda bir tavşanın yol-zaman ve bir farenin sürat-zaman grafiği verilmiştir. Tavşan ve fareyle ilgili aşağıdaki tabloda verilen ifadeler doğru ise tabloda “D”, yanlış ise “Y” kutu- cuğuna örnekteki gibi “✓” işareti koyunuz. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ifadelerin doğrularını defterinize yazınız.

  • Cevap:

1. Tavşan eşit zaman aralıklarında eşit yollar almaktadır. (D)
2. Tavşanın sürati zamanla artmaktadır. (Y)
3. Fare sabit süratle hareket etmektedir. (D)
4. Tavşan 9 sn.de 72 m yol almaktadır. (Y)
5. Farenin sürati 3 m/sn.dir. (D)
6. Farenin sürati 20 m/sn.dir. (Y)
7. Farenin sürati zamanla artmaktadır. (Y)
8. Tavşan 6 sn.de 36 m yol almaktadır. (D)

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 102[/syf]

Türkiye’nin ilk uçan arabası: Cezeri

Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği Cezeri, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre havalandı. Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan Cezeri Uçan Araba, böylelikle ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Cezeri Uçan Araba ilk defa 17-22 Eylül 2019’da Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde geniş kitlelere tanıtıldı. 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle dünya rekoru kıran TEKNOFEST 2019’un öne çıkan unsurlarından biri olan Cezeri Uçan Araba, dünyanın birçok farklı ülkesinde haber olarak dikkati çekti.

Geleceğin ulaşım konsepti olarak geliştirilen Cezeri Uçan Araba’nın hayata girmesi ile şehir içi ulaşımda trafik sıkışıklığının azalması, trafikte geçirilen zamanın en aza indirilebilmesi, ulaşımdan kaynaklanan hava kirliliğinin azalması mümkün olacak. Cezeri Uçan Araba’nın gelecekte kentsel hava taşımacılığında etkin rol oynamaya başlamasıyla trafik kazalarının azalması, daha hızlı bir kargo taşımacılığı hizmeti sağlanması, sağlık kurumlarının acil ihtiyaçlarına hızlı şekilde cevap verilmesi hedeflenmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 101-102 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry