Ders Videoları TIKLA
Test Çöz TIKLA
4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 67-68-69-70-71 Cevapları Koza Yayınları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 67-68-69-70-71 Cevapları Koza Yayınları

4. sınıf Türkçe ders kitabı Atatürk metni cevapları ve soruları, Koza Yayınları sayfa 67-68-69-70-71
(2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk Teması)

Atatürk Metni Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları Koza Yayınları

HAZIRLIK

1. Atatürk’ün öğrencilik yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?

Atatürk sırasıyla şu okullara gitmiştir: Şemsi Efendi Mektebi (İlkokul), Selanik Mülkiye Rüştiyesi (Ortaokul), Selanik Askeri Rüştiyesi (Ortaokul), Manastır Askeri İdadisi (Lise), Harp Okulu (Üniversite), Harp Akademisi (Kurmaylık eğitimi).

2. Atatürk’ü büyük bir insan yapan koşullar nelerdir?

İyi okullarda iyi bir eğitim görmesi ve çalışkanlığıdır. Okulundaki öğretmenlerin ilgisi ve kitap okumayı da sevmesi Atatürk’ün büyük bir insan olmasına vesile olmuştur.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları Koza Yayınları

1. ETKİNLİK

Ön sayfadaki görsellerden hareketle dinleyip izleyeceğiniz metinde, Atatürk’le ilgili olarak yer alabilecek bilgileri tahmin ederek aşağıya yazınız.

Cevap: Atatürk’ün ailesi, öğrenim hayatı, askerlik dönemi, Milli Mücadele dönemi ve Cumhuriyet’i kurduktan sonra yaptıkları hakkında bilgiler yer alabilir.

2. ETKİNLİK

Metni izleyip dinlerken size ilginç gelen bilgileri aşağıya yazınız.

Cevap:

Mustafa Kemal’in subay olmaya karar vermesi. Atatürk’ün savaş meydanlarında bile kitaplarını yanından ayırmaması. Atatürk’ün vatanı kurtarmak için çok sevdiği askerliği bırakması. Ankara’ya, tekerlekleri bezle doldurulmuş bir otomobille gitmesi. Latin harflerine geçmeden önce halkın yüzde doksanının okuma yazma bilmemesi. Latin harflerinin bir haftada öğrenilmesi.

3. ETKİNLİK

Aşağıda bazı kelimeler ve bu kelimelerin anlamları verilmiştir. İzlediğiniz metinden hareketle kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Ardından anlamlarıyla kelimeleri eşleştiriniz.

Cevap:

(6) azametli

(5) bahtiyar

(2) cemiyet

(3) karpit

(4) ideal

(1) fırka

(1) Parti (2) Dernek (3) Genellikle sanayide asetilen gazı çıkarmakta kullanılan, karbonla kalsiyum bileşiği madde (4) Amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey (5) Mutlu (6) Ulu, çok büyük

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları Koza Yayınları

4. ETKİNLİK

a. İzlediğiniz videoda Atatürk’ün hayatı ile milletimizin özgürlük ve bağımsızlık için verdiği Millî Mücadele anlatılmaktadır. Metinde Atatürk’le ilgili bilgilerin yeterli düzeyde ve ilgi çekici bir şekilde verildiğini düşünüyor musunuz? Nedenleriyle açıklayınız.

Cevap:

(örnek) Düşünüyorum. Videoda Atatürk’ün hayatı, o zamanki ülkemizin durumu ve Atatürk’ün yaptıkları izleyici sıkmadan anlatılmış. Bazı ilgi çekici detaylarla da izleyicinin dikkati çekilmiş.

b. Siz olsaydınız metinde başka hangi bilgi ve görüntüleri kullanırdınız? Nedenleriyle yazınız.

Cevap:

(örnek) Ben olsaydım Atatürk’ün çocuklarla olan görüntülerini kullanırdım. Çocuklara yönelik yaptıkları konusunda daha çok bilgi verirdim.

c. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Bu fotoğraflar Atatürk’ün yaşamının farklı dönemlerine aittir. Bu fotoğraflardan hareketle Atatürk’ün hayatının çeşitli dönemlerindeki çalışmalarına örnekler veriniz.

Cevap:

Atatürk bir çok savaşa katılarak büyük zaferler kazanmıştır.

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmıştır.

Atatürk kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları Koza Yayınları

5. ETKİNLİK

Mustafa Kemal ATATÜRK’ e ait imza örneğini inceleyiniz.

Bir kimsenin herhangi bir belgeyi yazdığını veya onayladığını belirtmek için her zaman aynı biçimde kullandığı işarete imza denir. İmza, ismimizin baş harfi ile soy ismimizin tamamının el yazımız ile ve bize özgü bir şekilde yazılmış hâlidir. İmzalar kişiye ait olduğundan özeldir.

Mustafa ve Kemal olmak üzere iki ismi olan Atatürk kendi imzasında Kemal isminin baş harfini kullanmıştır. Eğer sizin de iki isminiz varsa bir tanesinin baş harfini imzanızda kullanmakta sakınca olmayacaktır. İmzanızı oluştururken birçok kez aynı şekilde yazmaya özen gösteriniz. Atatürk’e karşı duygu ve düşüncelerinizi dile getirdiğiniz kısa bir metin yazınız. Sayfanın sağ alt kısmında yer alan yere imzanızı öğretmeninizden de gerekli desteği alarak atınız.

Cevap:

(örnek)

Atatürk yurdumuzu düşmanlardan kurtarmıştır. Yaptığı devrimlerle yurdumuzu ileri götürmüştür. Ülkemizin ve milletimizin ileri gitmesi için büyük çaba harcamıştır. Tüm yaptıkları için Atatürk’e teşekkür ederim. Tüm bunları bizim için yaptığın için onu çok seviyorum. Sevgim dünyalar kadar.

Ad – soyad
İmza

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları Koza Yayınları

6. ETKİNLİK

a. “29 Ekim” konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmasına ait aşağıdaki gazete haberini okuyunuz.

29 Ekim Konulu Yarışmada Dereceye Giren
Öğrenciler Ödüllendirildi

Okulumuzda 29 Ekim konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarında yarışma düzenlendi
ve dereceye giren öğrencilerimiz başarılarından dolayı ödül töreninde takdir edildiler. İlgili
branş öğretmenlerimizden belgelerini aldılar. Öğrencilerimize göstermiş oldukları gayretten dolayı teşekkür ediyoruz.

Basından

b. Siz de öğretmenlerinizin rehberliğinde okulunuzda “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu bir şiir, resim ya da kompozisyon yarışması düzenleyiniz. Bunun için diğer sınıflardan, öğretmenlerinizden, okul idaresinden veya konuyla ilgili resmî kurumlardan yardım alabilirsiniz. Yarışmada ilk üçe giren yarışmacılar için çeşitli ödüller belirleyiniz. Ortaya çıkan ürünlerin değerlendirilmesi için öğretmenlerden ve öğrencilerden oluşan bir komisyon oluşturunuz. Yarışmanız için afişler hazırlayarak okulunuzun çeşitli yerlerine asabilirsiniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 67-68-69-70-71 Cevapları Koza Yayınları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum Yap

** Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!